Грешка
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

Новак Ђоковић

 Новак Ђоковић је Одлуком Скупштине општине Звечан проглашен за почасног грађанина

 Рођен је 22. маја 1987 у Београду, по освојеним турнирима, најбољи српски тенисер свих времена, који је тренутно други играч на АТП листи најбољих тенисера на свету. Професионално игра од 2003. године. Његов највећи успех је било освајање Отвореног првенства Аустралије и Масерс купа. Такође, Ђоковић је најмлађи играч који је доспео до полуфинала сва четири гренс слем турнира.

 Исписује историју српског тениса златним словима. Поставио је темеље нове, лепше будућности, када је у питању бели спорт на овим просторима. Већ са 16 лета нанизао је врхунске резултате због којих му могу завидети знатно старији играчи од њега. Четири године након тога, опасно се приближио остварењу животног сна - већ је постао други тенисер света: Новак Ђоковић! За Ђоковиће може да се каже да је породица спортиста. Отац Новака Ђоковића, Срђан је још као мали стао на скије у Звечану где је живео, а онда се успешно такмичио дуги низ година на белим стазама. Животна прекретница настала је 1984. када је завршио школу скијања и запослио се као инструктор у престижној ''Генексовој'' школи на Копаонику. Од тројице синова први је на свет стигао Новак. Четири године му је било када је на Копаонику где су живели ухватио рекет у руке.

 Златним стазама Новак је кренуо 2001. у својој 14-тој години коју такмичарски завршава као троструки првак Европе (сингл, дубл, екипно). Окитио се тада златом у Сан Рему са селекцијом плавих, док су на Светском шампионату постали вицешампиони. Наредне сезоне наставио је да одушевљава сјајним партијама и узима лидерску позицију старог континента у конкуренцији до 16 година, осваја престижне турнире "Ла Боул" и "Ла Поет" у Француској које су пре њега узимале данашње велике светске звезде као што су Хјуит, Грожан, Родик. Славио је и на престижном Принцес Купу у Мајамију, као и на ИТФ турниру у Панчеву (до 18 година) где је срушио ривале старије и по три године од њега. После пет одиграних ИТФ турнира заузео је 40. место најбољих јуниора света.

 У сезони 2003. наставио је да импресионира великим резултатима и титулама. Почео је са финалом ИТФ турнира у Нирнбергу које је предао због повреде. Уследила је нова златна медаља коју је за своју земљу извојевао Ђоковић. У француском граду Латнеу са друговима из репрезентације под вођством селектора Јована Лилића стигао је до назива најбољег у Европи до 16. Одиграо је шест мечева и имао стопостотан учинак. Након челинџера у Београду, који се играо почетком фебруара 2005. године доноси одлуку да се у будућности посвети професионалним турнирима и путу ка врху листе професионалних тенисера.

 Исте, 2005. године у Мелбурну, Паризу и Лондону на Гранд Слем-овима је прошао по три кола квалификација. После тога, у Њујорку је директно доспео у главни турнир и играо је треће коло. Након тога био је 80. на светској ранг листи. На свом последњем турниру у 2005. години у Паризу (Мастерс) долази до трећег кола претходно "уновчивши" прву победу у каријери над Топ 10 играчем АТП листе, Маријаном Пуертом из Аргентине (9). То му је омогућило да сезону заврши на 78. месту АТП листе.

 Наредне, 2006. године освојио је свој АТП првенац у холандском граду Амерсфорту, а одмах потом узима титулу и у Мецу. То му је омогућило да постане најмлађи играч у Топ 20. Исте године Ђоковић је одиграо и своје прво Гранд Слам четвртфинале, и то на Ролан Гаросу. Сезону је завршио на сјајном 16. месту.

 А, онда је дошла сезона из снова. Већ прве недеље 2007. године Новак се попео на шампионско постоље на старту летње аустралијске турнеје у Аделајду. Била је то само увертира за невероватно успешну сезону која је уследила. Најпре је дошао до полуфинала у Ротердаму, а онда је почела потпуна прекретница и пробијање ка самом светском врху. Након пораза у финалу Индијен Велса, Ђоковић је освојио прву титулу из Мастерс серије на "петом Гранд Слам"-у у Мајамију. Неколико недеља касније српски тенисер стиже до најсјајнијег одличја на турниру у Ешторилу. Уследели су полуфинале Ролан Гароса и Вимблдона, да би средином августа на турниру у Монтреалу, који је освојио, савладао прва три тенисера света: Роџера Федерера, Рафаела Надала и Ендија Родика. На УС Опен-у стигао је до свог првог Гранд Слам финала, где је поражен од Роџера Федерера. У наставку сезоне, Новак је Србији обезбедио историјски пласман у Светску групу Девис купа, а затим је освојио и пету титулу у 2007. години у Бечу. Средином новембра сјајна сезона крунисана је првим учешћем на Мастерс купу у Шангају, где није успео да се пласира у полуфинале. И поред тога, Ђоковић је годину завршио на сигурном трећем месту! У 2008. Новак је освојио први Гренд Слем у каријери - Аустралијен Опен, а након тога још три велика трофеја, на Мастерс турнирима у Индијен Велсу и Риму, да би круну сезоне ставио на Мастерс купу у Шангају.

 Новак је 2009. годину отворио у Бризбејну, где је на старту такмичења поражен од Ернеста Гулбиса. Нико није могао ни да слути да ће ово бити најуспешнија сезона у каријери нашег тенисера до сада. Новак је одиграо десет финала, а на победничко постоље попео се у пет градова: Дубаи, Пекинг, Базел, Париз. Међутим, Новаку је сигурно најдража титула у свом родном граду, Београду, у коме је одржан први српски АТП турнир икада у месецу мају. Синсинати, Рим, Монте Карло, Мајами (сви из категорије Мастерс 1000) и Хале измакли су из Ђоковићевих руку, али су значајно допринели да Новак и ову годину заврши као трећи тенисер на светској ранг листи и буде за корак ближи позицији број два, која је мост до остварења сна. Иако још увек у току, 2010. годину памтићемо по четири огромна достигнућа. Првог дана фебруара Новак се попео на другу позицију АТП листе по први пут у својој професионалној каријери. Потом је у последњој недељи истог месеца одбранио титулу у Дубаију. У марту, заједно са својим колегама из репрезентацији Ноле је донео Србији четвртфинале Дејвис купа тријумфом над САД у Београду. Четири месеца касније, исписане су нове странице историје српског тениса. Србија је резултатом 4:1 савладала Хрватску у сред Сплита и довела полуфинале, а септембра 2010 године победом над Чешком 3:2 и финале Дејвис купа у Београду.